Nejvyšší čas vyrazit na kopřivy. Právě teď mají největší účinek pro jarní detox. Co léčí a jak je zpracovat?
Právě tato velmi podceňovaná bylinka se již v těchto dnech probouzí ve své největší síle. Právě kopřiva dvoudomá, kterou často zahrádkáři na svých zahrádkách proklínají jako plevel, je doslova zázračnou bylinou a s naším tělem dokáže doslova zázraky. Právě jarní očista by měla být součástí našich životů, v době kdy se příroda probouzí ze zimního spánku, regeneruje se a nabírá nových sil. My lidé často na tento proces zapomínáme.
Jarní detox čistí naše tělo – kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka nám čistí krev a i právě proto je vhodná pro očistné kúry. Obsahuje vysoký podíl minerálů a stopových prvků, stimuluje látkovou výměnu, působí močopudně, odvodňuje a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Obsažené železo v této zázračné bylině nám dodá energii a zvyší vitalitu. Využití kopřiv je opravdu mnohostranné. Pitnou kúrou z této zázračné byliny nastartujte své tělo při únavě a vyčerpání, a zároveň pomáhá při anémii a jiných onemocněních krve.
Zároveň naše tělo zbavuje škodlivin. Jak již víme imunita se skrývá ve střevech a právě kopřiva posiluje zdraví v oblasti gastrointestinálního traktu, podporuje činnost střev a ozdravuje střevní mikroflóru. A právě detoxikace střev je základem úspěšné očisty a správnou podporou imunitního systému.
Obsahuje mnoho prospěšných látek, mimo jiné hlavně hořčík a železo, vitaminy A, B1, B2, B3, B6, C, K. Působí protizánětlivě a v lidovém léčitelství jsou známy příznivé účinky na funkci slinivky, při onemocnění jater, žlučníku i sleziny. Kopřívá prospívá i našim vlasům, nehtům a pokožce.
Dnes tuto zázračnou bylinu využívá jen málo znalých, ale naši předkové ji chránili a velmi si jí považovali. Využívali ji nejen v léčitelství, ale i v kosmetice, ve stravě, pro zvířata a byla využívána jako ochrana domu a duše před zlými duchy a uřknutím. Takže byly kopřivy sázeny před domem a nesměly chybět. Bohužel tyto tradice již zmizeli a v dnešní době je spíše likvidována pro status plevele, ale účinky stále zůstávají.
Sbírat je možné kteroukoliv část od kořene po květ. A kdy se vydat na kopřivy? Nejúčinější je právě teď na začátku jara. Na mladé výhonky je dobré vyrazit v průběhu dubna a května. Mladá bylina má v sobě nejvíce léčivé síly. Čím je starší, tím má více dusičnanů.
O kopřivě by se dalo říci, že je všelék a je často nazývána „českým ženšenem“
Pojďme se podívat s čím Vám může pomoci?
- jarní a podzimní detox těla
- čistí krev a podporuje krvetvorbu
- posiluje imunitu
- pomáhá nám dodat energii při únavě a vyčerpání
- bolest hlavy.
- pomáhá při hojení ran a regenerace pokožky
- snižuje množství cukru v krvi
- léčí močové cesty a pomáhá od ledvinových kamenů a písk.
- pomáhá při onemocnění jater, slinivky břišní, sleziny i žaludku
- napomáhá při hojení žaludečních vředů a křečí
- pomáhá dýchacím cestám, při zahlenění a při léčbě plic
- bojuje proti virovým i bakteriálním infekcím a má protizánětlivé účinky
- tlumí alergie a ekzémy
- mírní otoky a pomáhá při zadržování vody v těle
- poradí si dokonce i s plísní nehtů
- chovatelé šneků využívají čaj z kopřiv při plísni ulity k oplachům
- pomáhá při bolesti zad, zánětech nervů končetin či artritidě a revmatu – přikládáním rostliny na nemocná místa
- příznivě prospívá vlasům a podporuje jejich růst
- působí na vlasy, nehty i pokožku
Jak ji můžete tedy využít?
Možností je mnoho a já Vám zde přináším ty nejčastější a to formou čaje, vlasové kúry a zařazení do jídelníčku.
Popíjení čaje
Právě duben a květen jsou ideálním obdobím pro očistnou kúru. Čaj si připravíte z jedné až dvou lžiček nařezaných kopřiv, které zalijete vroucí vodou. Nechte Jednu až dvě minut louhovat a sceďte. Kopřivového čaje by jste denně během této kúry měli vypít dva – tři šálky.
Kopřiva v jídelníčku
Kopřiva je výbprná na zpestření jídelníčku. Je vhodná do salátů, do polévek, na pesto, nebo ji lze upravit tak jako špenát. Skvěle dochutí i velikonoční nádivku, šunkofleky nebo míchané vajíčka. Lze ji přidat i do smetanových omáček.
Kopřivová kúra na vlasy
Pokud jsou Vaše vlasy řídké, po zimě slabé a ve špatné kondici, nebo Vás trápí lupy, pak i vlasům můžete dopřát jarní kúru a to formou oplachování kopřivovým odvarem. A jak na něj? Půl hodiny povařte 100 – 150 g najemno nasekané kopřivy v 1 litru vody okyselené octem. Používejte ke spláchnutí vlasů při večerním mytí, a to po dobu 3 týdnů.