Aromaterapie je přírodní léčebná metoda využívající 100% čisté esenciální, neboli éterické oleje, které se získávají z různých částí rostlin (květů, listů, dřeva, kůry…).
Aromaterapeutická masáž
- olej je vstřebáván pokožkou a současně působí prostřednictvím dýchacích orgánů
- ruka působí na energetické dráhy (meridiány) a uvolňuje tak tělesné i duševní bloky
- během 10 minut lze olej prokázat v krvi, po 1 až 2 hodinách se dostává do hlubších tkání, lymfy, svalstva až k cílovým orgánům
Čistota éterických olejů
Kvalita olejů je z terapeutického hlediska velice důležitá, neboť kapky esence v sobě nesou typické rysy rostliny, ze které se olej získává, jsou její podstatou a duší. Z tohoto pohledu jsou nejlepší oleje získávané destilací vodní parou nebo lisováním za studena. Jenom ty totiž neobsahují nežádoucí příměsi chemických rozpouštědel, které mohou vyvolat alergii a ovlivnit účinek oleje.
Užití éterických olejů
Každý éterický olej má více možností použití. Nikdy není jeden olej pouze na jednu věc, ale vždy se v něm snoubí více terapeutických účinků. Zároveň lze najít na jeden problém více olejů.
Aromaterapie zastává holistický přístup ke klientovi. To obnáší pohled na člověka jako na celek a ne pouze zaměření se na jeho problém vytržený ze souvislosti. Od toho se také odvíjí výběr vhodného éterického oleje. Dva lidé, kteří přijdou se zdánlivě stejným problémem, budou nejspíš ošetřeni každý jiným olejem (nebo směsí olejů). A to takovým, který bude nejvíce odpovídat jejich individuálnímu stavu. Tento stav bude u každého z nich v celkovém pohledu jiný, i přes počáteční podobnost hlavních potíží.
Před použitím je nutno esenciální oleje naředit ve vhodném nosiči, jinak mohou podráždit sliznici a kůži. Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Naopak se dobře mísí s rostlinnými oleji, smetanou, medem, solí, alkoholem a mýdlem.
Hotový masážní olej se již ředit nemusí. Obsahuje rostlinný olej a vybrané esenciální oleje ve správném poměru.
Účinky éterických olejů
Silice stimulují nervové buňky a vysílají signály do limbického systému mozku. Ten ovlivňuje mimo jiné instinkty, náladu nebo paměť. Je to emocionální centrum mozku. Je vývojově nejstarší – není ovlivněn rozumem, A někdy je velice zajímavé zamyslet se kdo/co nám voní – doslova i přeneseně, co nám nevoní, nejde pod nos, něco tady smrdí …
Éterické oleje vždy působí na dvou úrovních:
Fyzické působení oleje podle jeho účinku – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku
Vliv na psychiku člověka – některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci nebo nás posilují v začátku nové životní etapy
Pár příkladů:
Schopnost se koncentrovat – Klasikou je rozmarýn, ale pomůže nám třeba taky citronová tráva nebo citron či petitgrain. Někomu funguje taky levandule někomu kadidlo, to hlavně v případě, že se potřebuje taky zklidnit.
Pokud nám jde o schopnost se učit a podpořit bdělost, tak se nám kromě rozmarýnu budou hodit i další esence, které taky obsahují kafr – myrha, šalvěj. Určitě nemůžeme zapomenout taky na mátu a eukalypt.
Pocit štěstí – Tady je asi nejtypičtější pomeranč, ale sáhnout můžeme taky po růži, skořici, hřebíčku nebo zázvoru.
Povzbuzení – Tradičně nám pomůžou citrusy, hlavně citron a grep Skvělá je taky máta nebo třeba borovice.
Odplavení stresu – Ulevit nám ve stresových situacích dovedou typicky ty esence, které uklidňují. Třeba levandule, kadidlo a ylang ylang. Pokud zároveň potřebujeme spravit náladu, přidáme sladký pomeranč. V Japonsku prý zase tradičně používají citron. Snížit pocit napětí pomůže i bergamont.
Také muškátová šalvěj, která pomůže uvolnit a odplavit stres a zároveň povzbudit.
Uvolnění a relaxace – Tady je klasikou levandule, ale hodit se nám bude také santál nebo cedr, neroli, heřmánek a vanilka (absolue).
Tyto esence nám taky budou oporou ve chvílích, kdy máme pocit, že toho máme až nad hlavu. Tyto éterické oleje by nám pak mohli pomoci i ke spánku.
Rádi by jste aromaterapii vyzkoušeli, ale nevíte který olej je pro Vás ten správný? Napište a poradím Vám.