Tato zelená bylina kvetoucí bílým květem byla svými účinky známa už u našich předků. Tato významná bylina v současnosti zažívá velký návrat, hlavně pro její různorodé využití a silné léčivé účinky pro lidský organismus.
Medvědí česnek roste nejčastěji v lužních lesích, má rád vlhčí lokality a spíše stinné místa. Sběr si pohlídejte, jelikož roste jen dva měsíce, přibližně od půlky března do konce května. S koncem jara pak zmizí a ukáže se zase až za rok. Největší účinky má před rozkvětem. S květem se účinky snižují. Navíc po odkvětu má medvědí česnek nahořklou chuť. Při jeho sběru se chovejte ohleduplně, aby bylo možné ho sklízet i v dalším roce!
Medvědí česnek a jeho účinky pro náš organismus:
I přesto že se medvědí česnek od paličkového liší slabší vůní a chutí, tak jeho účinky jsou pro náš organismus stejně silné. Je bohatý na vitamin C a mnoho dalších tělu prospěšných látek.
- Má silné protiplísňové účinky
- Působí jako silné přírodní antibiotikum.
- Má protizánětlivé a antibakteriální účinky
- Je silným antioxidantem, čistí tělo od škodlivých látek
- Ničí parazity ve střevech
- Čistí játra i ledviny
- Zvyšuje imunitu
- Zlepšuje činnost dýchacího systému
- Účinný při kandidě, při mykózách
- Napomáhá při revmatických bolestech
- Snižuje cholesterol
- Ozdravuje střevní flóru a léčí průjmy
- Pomáhá při nadýmání a žaluděčních křečích
Jak již víme, imunita se skrývá ve střevech. Proto je důležité udržovat střevní mikroflóru v rovnováze a díky tomu můžeme předejít vzniku mnoha nemocí. Přemnožení paraziti a plísně ve střevech vzniknou nánosy stravy, která je v dnešní době z většiny průmyslově zpracovaná. Medvědí česnek je jednou z velmi účinných bylin, která vám k tomuto chutně, přírodně a šetrně pomůže.
Formou např. pesta, česnekové tinktury ho můžete konzumovat po celý rok.
Jako čerstvý je skvělý ve smoothie ať už zeleninových nebo s banánem, kdy velmi povzbudí Váš organismus. Pročistí vás i přidaný v jogurtu nebo kefíru nebo jen tak nasekaný na chleba s máslem nebo sádlem. Možné je uchovat i jako zamražený nebo usušený. Jako usušený však ztrácí vůni i chuť a stejně jako sušený, tak i mražený ztrácí na vitaminech.
Pokud se vypravíte na sběr dávejte pozor na záměnu s jedovatými rostlinami. Listy medvědího česneku se podobají listům konvalinky či ocúnu, které jsou právě jedovaté. Ověřit si zda se jedná o medvědí česnek si proto můžete promnutím listu mezi prsty, zda ucítíte česnekovou vůni. Medvědí česnek můžete poznat i podle růstu listů, kdy stonek listů česneku vyrůstá řapíkově samostatně přímo ze země, zatímco u konvalinky rostou ze společného stonku dva listy proti sobě.